Announcement / Nišš & lisaväärtus / Ülemõtlemine

Huvitav, miks sa StockFanatt pole subscribinud? Kas Sa kodanik ei austa mu tööd?

Announcement ja miks saab #StockFanattist Eesti populaarseim ja kasulikum aktsiaportaal?

Sina ehk #Stockfannatt, mul on hea meel välja kuulutada – reedel 15.01.2021 tuleb #StockFanatt välja uue teenusega. Me lubasime taseme tõusu ja me peame lubadusest kinni. See on revolutsiooniline ja sellist teenust ei ole Eesti börsimaastikul. Tõstame Eesti börsimaastiku liikumise Wall Street tasemele. #Stockfanattid, konkurentsitõusu protsess on ilmselgelt juba alanud. Meie algatustest saab trend ja me ei muretse – meil on veel Teile palju üllatusi tulekul.

Miks saab #StockFanattist Eesti populaarseim ja kasulikum aktsiaportaal? – Me ei kopeeri kellegi tekste ja sisu, me ei tõlgi kellegi tekste, me kogemusega eesliinis professionaalid. Me artiklit hõlmavad mitut teemat korraga, toome uusi teenuseid, uus info ja meie keskkonnas on lihtsalt lõbus. Ja see on fundamentaalne erinevus, rõhutan fundamentaalne ja põhjus miks #StockFanatt vallutab Eesti börsimaastiku. Tunneta #StockFanatti Powerit.

Lisab väärtust ja niši toode?

Kas La Muu lisab väärtust ? Vasta kiirelt. Ei lisa väärtust, ta teeb jäätist (jäätis oli enne teda ja jäätis jääb samaks) Kas on see niši toode? Siin paljud vaidleks. Oo, ökojäätis ehk niši toode. Tegelikkuses ei ole ka niši toode – pole vahet mis koostisosa on tootel kui toode jääb samaks.

Mis asi loob siis lisaväärtust? Lisaväärtuse loomine maakeeles tähendaks nullist saia tegemise. Funderbeam loob väärtust, enne teda polnud sellist keskkonda, ta lahendab probleemi, ta laseb teistel teenida, mis varem oli keerulisem, loob raha teiste jaoks ehk lisab väärtust. Instagram lisab väärtust – lõi influenceri uue keskkonna – tekitas kõigile uued rahad ja industry. Kas Ampler lisab väärtust. Ei. Kas Ampler on niši toode – kindlasti. Kui näiteks Ampler looks oma elektirataste keskkonna või lisateenuse, kus saaks osta mitte ainult rattaid, vaid muid elektriteenuseid, siis ta lisaks väärtust. Tihtipeale liigkasutatakse või isegi füüsiliselt vägistatakse sõna nišitoode. Näiteks meie kohalikele pruulijatele meeldib seda teha. Uued nišitooted - ökoõlu või käsitööõlled. See on sõnade vägistamine, see on endiselt õlu, siin pole niši. Tootmise metoodika erinevus või koostisosa erinevus ei muuda toodet nišiks, kui toode jääb samaks. Ampler toob turule antud momendil uut toodet = nišš. Pruulijate õlu jäi samaks = ei ole nišš. Paljud vaidleks, muidugi võib sõnu vägistada ja kõike nimetada nišiks. Mul on sinikas silma all – mul on kõvasti nišši. Minugipoolest, kui lollukesed usuvad igat öeldud sõna – miks mitte. Vaadake öelda võib kõike, maksimeerida shareholder value on väga okei. Kõike ei pea uskuma lihtsalt.

Viimase näitena toon Upsteam, kellel on mõlemat nii nišši kui lisaväärtust. Tuleb ise kohale, peseb parklas su auto puhtaks – nišš. Loob lisaväärtust – uus teenus, annab pesupesijatele vabadust ja erinevaid võimalusi teenimiseks.

Austatud ja sümpaatne #Stockfanatt, see video pärineb Investor Toomase aasta konverentsist, kuupäevaga 19.01.2019.

Varasemas artiklites, ma väitsin, et ma harva eksin prognoosidega. 2018. aasta lõpust olin seda meelt, et e-kommerts on tulevik ja meie ostuharjumused muutavad drastiliselt. Covidi kriis küll kiirendas kordades üleminekut e-kommertsile, aga enne kriisi oli üleminek juba suurelt toimumas. Vaadake, eesliinis olijad märkavad trende varem, kui õigesti osata komponente kokku panna.

Suuremate e-kommerts aktsiate hinnavõrdlused 19.01.2019 vs täna 07.01 (päev mil ma artiklit kirjutan).

Samuti spekuleerisin tol päeval, et Tesla (TSLA) kukub poole aasta jooksul pooleks.

Spekulatsiooni teesid realiseerusid ja kukkus täpselt nagu ütlesin poole aastaga pooleks. Ma ei saa teie eest nupule vajutada ja kasumeid realiseerida.

Suur uskumus e-kommerts üleminekule oli ka üks põhjuseid, miks lahkusin igapäevaselt börsilt pea pooleteise aastaks. Kiire rikastumise teekonnaks valisin USA e-kommerts ja sektoriks lapsed puhtalt marginalide pärast. Mul oli null teadmisi tootmisest, fashionist või e-kommertsist.

Sellega on naljakas lugu. Lõin Mozart Fashioni USA turu jaoks ja mõtlesin, et nii kerge see ongi ja hakkasin ise joonistama. Palkasime fantastilise disaineri - Iris Tust-Sõer ja näitasin talle oma esimest joonist/mudelit.

Mille peale ta naeratas ja küsis „Kuidas lapsuke sital käib selles kostüümis“. Tema naeratas, mul olid hambad ristis raisakotka pilk tema suunas. Kõigile tuttav tunne – maailmalõpp, nii ei saa jätkata. Küll aga aasta pärast oli meil juba säärane tulemus -

14 kuud hiljem oli projekt oli launchiks valmis. Investorile ma paraku ei suutnud kellegile selgeks teha, et USA ekommerts on tulevik. Sain 0 investeeringut. Keegi pole süüdi, asi on minus, ma ei müünud maha oma visiooni, mille tulemusel seekord me ebaõnnestusime. Projekt peatatud ja case closed ning nüüd 2020 suvest olen revolutsioone tegemas börsimaastikul. Tegelikkuses pole vahet, mis äriga tegeleda - börs, ekommerts, toomine. Protsessid on samad, spetsiifika erinev. Ainus tähtis asi on - maximize shareholder value!

Me oleme nagu dekabristid. Aastal 1825 dekabristide ülestõus tsaar Nikolai I vastu. Atentaadi katse lõppes ebaõnnestumisega, paljud dekabristid poodi ja veelgi rohkem saadeti Siberisse. Dekabristidele järgnes kannatus, kuid 92 aastat hiljem dekabristide soov täitus, tsaari kukutati. Siit on ka pärit kuulus rahvaväljend – Ta on nagu dekabristi naine – Жена декабриста. Enamus kaasasid järgnesid Siberisse saadetud meestele. Tugev, lojaalne, omasid ei jäta ehk dekabristi naine. Kes ei tahaks omale dekabristi naist.

Consensus börsi mõistena

Oma algus aastatel läks tükk aega enne kui sain mõistele Consensus õiguspäraselt aru. Consensus ehk analüütikute, kes seda ettevõttet katavad prognoosi keskmine arvamus. Näide el classico: Mitu korvi ma täna saan tantsupõrandal? Analüütik M. arvab 7 korvi, analüütik T. arvab 2 korvi, analüütik S. arvab 15 (eriti pessimist). Mis on sel juhul consensus? Liidame kolme arvamused 2+7+15=26(jagame arvamustega)/3 = 8,66. Consensus on 8,66 korvi. Samamoodi arvutatakse käive consensus prognoosid - käive, klikkide arv, monthly active users jne. Analüütikute keskmine arvamus on consensus. Me võiks sellest mõistest pikalt kirjutada, aga milleks. Kõik on selge, next. #Stockfanatt prioriteet on kvaliteet, konkreetne sisu/info, mitte teksti pikkus.

Tihti loeme - riski tuleb maandada ja siis pärast riski tuleb võtta ja lõpetuseks ärme lase kriisi raisku. See kõik on õiguspärane, aga siin kasutaks meie loodud viieteistkümnendat käänet – mitte midagi ütlevat. See kõik on tore, et seda kõike edukalt kasutada on vaja vundament alla.

Sõnades on kõik öeldud, sõnades on ka inimene peidus. Ma ei saa Teile öelda, keda kuulata, ma ei tegele mõõtmisega.

Suhtumise/mõtlemise erinevus:

Mõtlemise mõttekäik paljuski otsustab arengu mahtu ja oma potentsiaali realiseerimist. Nagu enamus noori ja kohati ka täiskasvanuna ma käisin poksi trennis.

Üldspordi oskuste poolest olin ilmselt napilt alla keskmise, ligikaudu 47%, aga kus tuli suur vahe sisse – mõtlemises.

Ma ei saanud kunagi aru, miks enamus vastaseid, kui mulle vastu pead lõid ja haiget tegid küsisid vabandust. Kui ma kellegile lõin nina veriseks, silmad siniseks – sõnaotseses mõttes tegin haiget, siis mul oli äärmiselt hea meel ja ma siiralt nautisin seda, sest see tähendas edu. Jällegi ei midagi isiklikku, aga ma tulin poksi trenni ja siinkohal tulemuse saavutamine võrdus haiget tegemisega. Pärast naerame ja sööme Valeri küpsust. Ei halastanud ennast ega vastaseid, ei öelnud ka kunagi ära sparringus vastasele, kelle käest saaks 99% peksa, sest arvasin, et ajapikku enam ei saa (alati nii ei juhtunud).

Olin nõus mängu panema kõik oma ribid, silmad ja silmaalused selleks, et saavutada vajalik tulemus - siin tekkis eelis ja õitseng arengule. Ise sain rohkem peksa, kui ma andsin kuigi lõpus ma olin päris hea. Kui sa arvad, et see lõik rääkis poksist, siis sa ei mõtle minuga kaasa või oled rumal. Palju sina oled nõus mängu panema?

Üle mõtlemine

Börsi maailm ja aktsiate valimine ei ole raske kui üle ei mõtle ja välja ei mõtle asju. Rõhutan, te alaväärtustate kui tähtis on, mitte üle mõelda. Siit ka standartne näide. Ma tihti käin Venemaal ja mult minu tuttavad tihtipeale küsivad: “Ooo dorogoj Maratik, mis siis rublast vs eur/dol saab järgmine aasta.” Vastu aga vaatab äärmiselt naiselik ilus slaavi näokene, kes säärase pikalt pausitava pilguga ootab midagi üllatavat minult - Jah, ta on samuti kodutöö ära teinud, geopoliitiliselt rublat analüüsinud ning lisaks samuti kõik Krõm Vash, Krõm Nash või Krõm ih saated üle vaadanud. Horoshij.tovarish. Ja nüüd ta ootab vastust. Vastan talle - midagi ei saa rublast. (devochka veidi rahuneb). Ning lisan otsemaid: “Mis ta ikka teeb, nõrgeneb nagu viimased 22 aastat. Miks ta ei peaks edasi kukkuma?! PUUUNKT, arrivederci ja nägemist, case closed. Palju tal aega kulus?!

Shakira laulis: “Hips, dont lie.” Me laulame: “Statistics, dont lie”

Connecting the dots

Eelmise neljapäeva õhtul teatas APPLE, et otsib elektiauto partnerit, ning antud momendil on läbirääkimised Hyundai Motorsiga. Mina nagu sinagi #Stockfanatt ei saa aru, miks Hyundai ja APPLE? Viimati sõitis Hyundaiga Balzaci vanuses naisterahvad. Miks Hyundai ja miks Lõuna-Korea? Võta paus, rahulikult nüüd mõtle natukene – mõtle kastist väljapoole…

3.…2….1. Okay. Mis on elektriauto kõige tähtsaim komponent - Aku.

Kes on maailmas suurim elektriakude tootja – Lõuna-Korea. Nüüd on üsna loogline, et Apple elektriautode partner saab tulla enamasti Lõuna-Koreast. Variante pole palju – Hyundai Motors, Kia Motors, SangYong. Tagant järgi on kõik viienda klassi tasemel, kui ainult teaks mõned eelnevad punktid.

guest
0 KOMMENTAARI
Inline Feedbacks
View all comments
cross