Arusaamatud vaidlused / Kauplemisest / Üks komponentidest

Miks sul pole stockfanatt.com subscriptionit? Varsti tulevad ostu alerdid ja muud vajalikku ja sa oled jälle puu otsas kui pauk käib?!

Detsembri lõpus käisin meeldivate inimeste juures Investeerimisklubi podcastis:

Kuulatav ka Soundcouldis:

Arusaamatud vaidlused

Tihti lahatakse, mis on parem kas iduinvesteerimine või aktsiaturg. See meenutab mulle samalaadse sisuga võitlusvõrdlust - “Kes võidab, kas maadleja või poksija?” Siit esitaks kontra küsimuse, aga kes Poksib? Kes maadleb? Ja miks? Tädi Maali kolmandalt korruselt või Mike Tyson. Mõlemad on head, aga kama kaks kumb on parem, mõlemas saab leida pärle ja teha raha - selleks me siin oleme. Sellest teemast on kirjutatud pikki artikleid, vaesed klaviatuurid on nii palju haiget saanud (R.I.P Klavi). Vastaks lühidalt mis on parem - “Täiesti ükskõik.”

Mis olen ka märganud, oleme tõesti loonud konflikte ja konkurentsi tihendanud. Pall on nüüd meie käes ja taseme tõusuga, loome nüüd ise blogi trende. Konflikt on üldiselt kasulik, sealt saab tulla ainult areng. Kui tekib võimalus, siis võta konflikt. Kui vaja, me tõstame taset veelgi, meil on selleks uut infot, teadmised ja kirg. Me müüme surnud kassi ka maha topelt hinnaga.

Vaadake tekstide kirjutamine on nagu ilusa Laulu laulmine, hoiad kuulajat intriigis - erinev taustamuusika, kasutad refrääni, tõstad häält, mängid kuulaja emotsiooniga üles alla häälega - pinge peal eksole. Vastupidiselt võib monotoonselt ühes hääles kogu sama teksti läbi laulda/lugeda, aga vaata kui erinev tulemus. Sama valge kala, aga milline hinnavahe (Valge kala praegu trend).

Sissejuhatuse lõpetuseks tahaks tervitada Pirita Majandusgümnaasiumit, kus külalisõpetajana sai käidud majandustunde andmas.

Meenutus

Juunis soovitasin oma headel sõpradel osta UPWK - Upworki. Sõber Artur Rihvk nagu kuulekas kom partei liige, seda tegigi, loomulikult partei tungival soovil. Ilmselgelt Artur on parteile tänulik kuna poole aastaga pea 200% kasvu. Juunis andsin prognoosi UPWK (12.31$) - easy 30-50$ see. Viimane close hind 34.52$ ja 52 week high 41.42$

Uus grammatika leiutis

Koolist teame, et eesti keeles on 14 käänet (kerge polnud). Seestütlev, alaleütlev, sisseütlev jpt. Ma tahaksin Teile tutvustada uut viieteistkümnendat käänet, jah kääne number 15 - Mitte Midagi Ütlev. Edaspidi kasutame viieteistkümnendat käänet ehk meile juba tuntud - Mitte midagi ütlevat. Kui info, mida me sööme, loeme, kogu see repeat tekstid või kirjatu on mitte midagi ütlev = Kääne number 15.

Toon näite: Ooo, kui huvitav lähenemine, kogu teksti jooksul on osavalt kasutatud viieteistkümnendat käänet (mitte midagi ütlevat) Ehk saate juba ise aru, kümme lehekülge esse teemal - Oravale meeldib PÄHKEL.

Intro kauplemisest

Kauplemise suurimaid plusse - Sa oled eesliinil, info jõuab sinuni kõige ennem, uutest trendidest saad platvormis läbi aksiate liikumise aru, saad värskelt lives press release lugeda. Eeldusel, et oskad seda INFOT õigesti käsitleda, on see eeliseks jaeinvestorite ees. Enne kui keegi kusagil blogis säutsub, sina juba tead ning ajaeelis analüüsiks. Aktsiaturg selles mõttes kuningas, ta otsustab paljusid investeerimistrende. Kui kasvuaktsiate valuatsioonid tõusevad/langevad, tõuseb ka iduettevõttete valutsioonid - teist pidi see ei käi. Sa võid muidugi vaielda - “Sa kehkenpüks mägilane - ikkagi ei tea midagi investeerimisest, fuuu.” Loomulikult võid, aga see juba teine küsimus. Aga fakt on see, et ajaline info eelis on eesliinil kauplejal/investoril - kasutu küll, kui ei oska handlida.

Kauplemisel on küll palju negatiivseid külgi - suur ajakadu, stress, pinge. Viimast ma pean üldse positiivseks nähtuseks - pinge on arenguks ja enda avastamiseks kasulik. Hiljem kirjutan eraldi artikli, kuidas näeb välja tavapärane kauplemispäev.

Üks komponentidest - financial statistics

Selleks, et ettevõtte analüüsida on vaja kokku panna mitu komponenti (financial statistics, kvartali tulemused, guidance, milestones)

Kui säärase info lugemine ja kättesaadavus selge. Sel juhul saab üsna kiiresti (kümne minutiga) firma nende andmete põhjal üsna hästi analüüsitud. Ühest nendest, kust saab palju infot on financial statistics/balance sheet.

Edaspidi kui me räägime üldiselt ettevõtetest - silmas peame normaalseid toimivaid firmasid, mitte USAs kaubeldavaid sendiaktsiad, kus tavapärane analüüs ei ole pädev.

Lähenemise erinevus: Sa ilmselt otsid aktsiat, mis on tal hea, ma otsin mis on valesti. Näitena lähme www.finance.yahoo.com, lööme sisse sümboli M ehk Macy´s, USA ilmselt üks kuulsamaid ja vanemaid department store. Vajutame üleval menüü baaris Statistics ja hakkame pihta.

Alguses käime üle asjad, mis on valesti või vähemalt tekitavad küsimusi. Ma mainin ainult neid kohti, mis minu arust võiksid olla uus info. Captain Obvious asju nagu, et Macy´s 52 Week High oli 18.57$ (52nädala tipp hind) ja Revenue 19,64Bln etc jätan mainimata – seda te näete isegi ja seal pole midagi kommenteerida.

Punasega e. küsimusi tekitavad. Total Debt 8.65B (Võlg) - Kas see on palju või vähe? Siin peab võrdlema market cap-iga ja teadma Industry spetsiifikat. Macy´s turu väärtus on 3,49B vs 8,65B võlg ehk võlga on 2,47x rohkem kui market cap. Võlg on super, kui sa kasvad jõudsalt, suur võlakoorem on paha, kui sa kaotad turuosa, mida M viimane aasta on teinud. Statisticsi all näeme Quarterly Revenue Growth (yoy) -21.90% Näete, midagi ei pea ise välja mõtlema, kõik on kättesaadav.

Vaatasin ka järgi, kas võrreldes konkurentidega on võlakoorem suur või väike. Samalaadsetel konkurentidel on võla ja firma väärtuse suhe ligikaudu 1:1-le, Macy´s, aga 1:2,47 – seda on palju ja uus info jälle. Again new tell. Sellise võlakoormaga on ilmselge, et seda keegi ei osta ära, takeoveri variant puudub. Kui ohtlik on see võlakoorem?! Vaadake liiga pikalt mõtet analüüsida, sellest juba piisab, et võla momendist aru saada. Kiire, konkreetne - Macy´s võla kohta võiks veel kolm A4 kirjutada, aga milleks, kõik on juba Selge, NEXT.

Quarterly Revenue Growth (yoy) - 21.90% Käive on langenud eelmise aastaga võrreldes 21,90%. Meeletu langus, nii suure poeketi jaoks. Siin peab kindlasti vaatama, mis on kvartalite käibe trend kas tõus/langus. Kas viimased kvartalid käibe langustrend suurenes või paranes – ehk näiteks kui Q3 käive langes -22% yoy ja Q4 -19% yoy, siis trend on positiivne +3% ja langus aeglustus. Neid numbreid näeb juba eelmistes kvartalitulemustes, mida see praegu ei lahka. Suurte numbrite mäng – vaadake kui langus on nii sügav ja järsk. Pole isegi väga vahet, kas viimaste kvartalite yoy langus aeglustus. Väga ei muuda firma kulgu kui -21% languse asemel on -18%. Vaadake siinkohal peab aru saama fundamentaalsetest põhjustest, miks selline järsk langus. Koroona – inimesed ei saa poes käia -Tõsi. Samuti ka e-commerce shift from tavapärane poes käik. Tähtsaim küsimus, kas turuosa taastub peale koroonat varajasemale tasemele? Selge on see, et mitte, e-commerce jääb. Ehkki miskit kindlasti taastub tavapärasele füüsilisele ostlemisele, kuid e-commerce suund lihtsalt kiirenes selle kriisiga. Sama oleks ilmselt 3-5 aastaga juhtunud.

Short % of Shares Outstanding 39,16% - see on kõige suurem red flag kogu statistikas. Kontrollime üle ka igaksjuhuks, näeme allpool, et Macy´s Shares Short 113.44mln jagame kogu floatiga (310mln aktsiat), et saada teada % short 113mln/310mln=36.45%. Suurusjärk sama, ilmselt kusagil on FinanceYahool updatemata. Rohkem kui iga kolmas osanik on short. Ajalooliselt teame ka seda, et kui shorti protsent üle 25-30%, siis arvatakse, et firma läheb pankrotti või restruktureerimine(mõlema puhul baranka). JCP-ga juhtus sama, kes mäletab. Ja teame ka seda, et shordid on tavaliselt targemad kui longid. Turg on reeglina minust ja sinust targem.

TOTAL CASH – 1,55B. Cashi on, aga siin peab järgi vaatama, kas cash on kahanev või mitte. Palju kvartalis on põletanud. Nähtud numbrite järgi ma saan aru, et cashi on ta see aasta iga kvartal põletanud.

Kokkuvõtteks: Kindlasti on selles tabelis ka positiivseid numbreid, praegu lahkasime ainult negatiivseid, liiga pikaks oleks läinud. Aga negatiivsed küljed põhimõttelised ütlevad kõik ka positiivsete kohta ära. Ei pea topelt tööd tegema. Tegelikkuses selline fläsh analüüs ideaalis võtab aega kuni minut, kaks. On Macy´s long või short, eks igaüks otsustab ise vastavalt numbritele. Kui mul oleks valida, siis ma usaldaks seda mida ma praegu näen.

Roppusi nagu ikka kommentaaridesse, ettepanekuid emailile. Küsimusi võite julgemalt küsida, kasvõi mõne aktsia kohta. Jooksvalt kui oman arvamust või tean vastust, kindlasti jagan seda.

guest
0 KOMMENTAARI
Inline Feedbacks
View all comments
cross