Season 1 / Episode 1

Miks ma kirjutan? 10 aastat börsi ei huvitanud kedagi, nüüd aga kõiki. Kõigest esialgu kirjutan sissejuhatavalt ning ajapikku süveneme detailsemalt, otse sügavale tuumikku.

Esmalt ma tahan vabandada kõigi eesti keele austajate ees, oma ekstreemse grammatika ja ebakorrektse sõnade järjekorra pärast. Ma otsustasin toimetajat mitte kasutada. Ma ei ole väärt Kristjan Jaak Petersoniga samal päeval sünnipäeva pidada. 

Elagu Armeenia (ma pean alati kusagil oma kodumaad ära mainima).

Ühtäkki on tekkinud börsiteemal niivõrd palju kajastusi, eksperte. Kas turul on tekkinud börsiinfo nõudlus?!

Ma olen börsil igapäevaselt 11 tundi päevas alates 2007 ja pole veel sellist retail turuosaliste buumi näinud. Enne 2020 retail osalisi iga aastaga vähemaks. Aktsiad/instrumendid  on läinud kordades volatiivsemaks, ebaefektiivseks, mis on fantastiline ja riskante, mis on kõik super.

Mõtleme vastupidiselt  - risk on kingitus, Ta super ja fantastiline ja võimalusterohke.

Sissejuhatav, ametlik osa tehtud ja nüüd tõe juurde. 

W.Churchill lausus:” Rääkida tuleb tõtt ja ainult tõtt, aga mitte kogu tõtt.” 

Kõik, mis ma siin mainin, on puhtalt minu kogemuse põhjal tekkinud - see on minu arvamus, ei pruugi kõigile sobida. Ma jooksvalt mainin, mis börsi maastikul toimub. Ma üritan kõike maksimaalse aususega, siiruse ja adekvaatsusega hinnata. Igaühel oma tõde. 

Tekst peab olema kaasakiskuv, haarav ja uue infoga.  Kui mul pole midagi uut öelda - ma ei kirjuta.

Tina Turner laulis - We don’t need another hero. We don’t need another captain obvious.  

Kuulutan välja Season 1, episode 1. Igas järgnevas episodes hõlman detailsemalt mõnda teemat Episode 1 on sissejuhatav börsist ja toimuvast.

Mida / Keda kuulata, KUIDAS börsiasjus targemaks saada?

Kallis Eestimaa kodanik ja halli passi omanik - siinkohal peab suure tõega alustama, ma nimetaks seda Effektiivsus tõeks edaspidi.

Lõpetage kõikide koolitustel käimine kui selle eesmärk on saada targaks või midagi uut õppida. Käia tuleb koolitusel meelelahutuse, kollektiivse tutvumise eesmärgil.

Tavapärane standardne mõtlemisviis  - loen 10 tarka raamatut läbi, käin tarkasid kuulamas - palju õnne. Aasta aega raisatud. Mitte, et börsi raamatute lugemine halb oleks. Ei - aga ma räägin eelkõige effektiivsusest ja eesmärgi täitmisest, mis on aru saada börsi kulgemisest. Lugemisele panustatud aeg ja sealt saadud teadmiste igapäevakasutus börsi elus on äärmiselt madal. Ma olen lugenud elus ainult ühe börsiraamatu “Monkey business” ja see oli ka ainult elustiilist.

Kuidas, ma siis kõike tean börsist? Uudishimu peab olema taevalik ja fanatism. Esimene suur võit, on otsustada enda jaoks, et sul on oma tee. Keegi ei suuda sulle õpetada,kuidas autoga sõita, kui sa istud kõrvalistmel. Oma börsitõde tuleb enda jaoks selgeks teha. Pole kasu neist finance terminitest, kui ei saa aru, kuidas toimub protsess. Aga kõige tähtsam sõna on jumalik - PROTSESS. Inshallah. Selleks, et aru saada protsessist tuleb selles osaleda ja loomulikult teha seda katse eksituse meetodil. 

Mis vahe on Geeniusel või Talendil? Geenius õpib teiste vigadest, talent õpib oma vigadest. Geenius, sa pole, muidu sa seda ei loeks. Midagi ei õpeta paremini, kui kahjum. Vaadake, häid ja halbu asju juhtub koguaeg, garanteeritud, tähtis on kuidas me käitume peale seda. Ole tark jäta see lugemine pooleli, unusta kõik konverentsid ja hakka ise uurima ja eksima katse eksituse meetodil - sa ju talent 😉 Ära kuula kedagi, tee oma börsi tõde ja protsessi käik enda jaoks ise selgeks. Ära kuula mind või  börsigurusid, Ma ei ole sinust targem ja sa pole kellegist halvem. 

Eesti investeerimise kogukonnas on palju tegijaid, küll aga puudub konkurents, very likeable community, taking risk ütlemistes on haruldus. Kuiva võitu ja me oleme sellest väsinud. Meil on vaja konkurentsi, veidi viha ja kadedust - konkurents tõstab sedasi meeletult taset ja avastame uusi maid. Mitte midagi isiklikku, ma räägin, vaid ainult ametiala tasemel. 

Kes ütles, et öeldu vastu peab olema tolerantne? Kas oleme Kirikus? 

Teisalt kriitika ja igasugune hate on super, kui Sind märgati, see on juba pool võitu. 

Kui sa meeldid 30% inimestele ja 70% mitte, siis sa teed kõik õigesti. Kui sa meeldid kõigile, kuramus ega sa siis tõtt ei räägi. Ei pea ja ei saa kõigile meeldida ja me ei taha ka. Manipuleerimise ABC - igasugune HATE muutub hiljem vastupidiseks armastuseks. 

UUS INFO ja mittevajalik.

Sind tegelikult ei huvita, kuidas mul läheb ja mina olen sinuga solidaarne. Meid huvitab aint MINA ja minu KASU. 

UUS info kõige tähtsam ja tugevaim relv. Rõhutan UUS, mitte obvious. Artiklis või blogis pole UUT INFO -, mõttetu  ajakadu. Lõpeta WRC uudiste jälgimine, lõpeta jalgpalli vaatamine- täiesti ükskõik ja mittevajalik informatsioon, kes mitmendaks tuleb. Eesti Laul - STOP it.

Kõiksugu foorumid üldjuhul mittevajalik info. Mõtle palju saaks pead puhtaks teha mittevajalike infoga.

Paljudest teemadest ma teen eraldi peatükid hiljemalt - uudis flow, kohalikust börsimeediast ja Funderbeamist. Ma küsin mis KASU, kuis kellel läheb, Ott tänaku koht või kellegi arvamus annab sulle?

Kuidas spekuleerida, prognoosida? 

Kui Te vaatate järgi, mis prognoose ma olen andnud - harva eksin aktsia/ettevõtte prognoosil.

Vaadake mu Äripäeva soovitusi, vaadake minu öeldu track recordit. Tihti ma seda ei tee, kuid veel harvem olen eksinud. Kahed LHV börsihai võitnud ja mu esimene ingel investeering sai Ükssarvikuks, aasta oli siis 2015 - Sellest kirjutan eraldi episoodi. Bolt on teinud meeletut kasvu tööd ja niivõrd lühikese ajaga, impressive. Kuu aega tagasi tegin oma kolmanda ingel investeeringu - nendest ka eraldi episoodid. Oma projektidega olen ka palju ebaõnnestunud - need väärivad samuti eraldi episoodi.

Tsaari Venemaa kindral vürst Pyotr Bagration on öelnud-  “Ajalugu on sama ooper, ainult erinevate näitlejatega.” Kusjuures Bagration oli üks esimesi Kaukaasia päritolu kindraleid tol Napeoleoni ajastul. Ta oli grusiin, paraku grusiinidega katsetamine väepealikena ja riigijuhtidega ei lõppenud kunagi Venemaal hästi. Gamarjoba genatsvale (vaadake ise järgi, mis Gruusia keeles tähendab - võitleme laiskusega).

Alustuseks räägin kahest Effektiivsest tõest - ajalugu ja enda kogemuse valik.

Ajalugu

Kui sa ei tunne ajalugu, siis sa ei saa aru ka makro-  ja mikroprotsesside käekäigust - ilma ajaloo teadmisteta pikaajaliselt on palju raskem edukalt spekuleerida/investeerida. Kõik kordub igal ajaperioodil ainult vastavalt selle ajastu standardile. Inimpsühholoogia ja käitumine samuti, mis klik kajastub instrumentide hinnal. Instrumentide hinnakulg on inimkäitumisega ja emotsiooniga, mis omamoodi on tingitud ajaloolistel sündmustel ja siin pole vahet mis ajaloo perioodi me vaatame 1 kuu, 1 aasta või 50 aastat. Toon näite - kuld kukub samadel põhjustel, naftahinna mäng on korduv poliitiline mõjuvõimude mäng, mis kordub aastast aastasse. 

Kokkuvõtlikult ja kiirelt sündmused korduvad, järgnev reaktsioon on korduv ja tagajärg samuti. Börs on DEJAVU. 

Enda kogemuse valik ja aktsia ost

Millal sa liitusid esmalt Netflixiga? Aga esimene Apple toode? Esimene klik Pinteresti kodulehel? Oo, minu lemmik Tinderi äpil registreerimine? (Välismaal kasutan turboboost-i, 3.60 EUR Per boost- toimib!) Nüüd vasta küsimusele millal?

Minul esmane - NFLX register aastal 2016, AAPL toode 2010, Pinterest 2018, Tinder 2017. Kui ma oleks samal päeval ostnud nende osakuid, siis tootlust oleks mõnede puhul kümnekordne. See reegel on minu puhul on alati toiminud. Kokkuvõtlikult su esmane uue toote ostupäev või mil sellest kuulsid ja osta koheselt sama ettevõte oma portfelli. Eestisse jõuab palju varasemalt kui üldmaailma. 

“Marat, ma ei usu et see toimib?“ 

Okay, no problem. Nüüd mõtle järele oma UUTE toodete ostude peale. Millal sa esimest korda ostsid mingi ettevõtte UUT toodet ja vaata mis aktsia hinnaga on selle ajaga toiminud. Lihtne ja üldiselt lollikindel reegel, kindlasti leiab erandeid, aga mu puhul 98% toiminud. Jällegi kõik on mini kogemuse põhjal ja toimiv MINULE. 

Kõik on palju lihtsam kui Te arvate, kõik on üldiselt pragmaatiline. Võime muidugi kõik keerutada keeruliseks kasutades raskeid tundmatuid finants väljendeid, rääkida sellest, et asi on tegelt MINUS. Ei, tegelikult kõik on palju lihtsam, ärge otsige keerulisi vastuseid ega keerulisi küsimusi. Su ema peab ka sellest näitest aru saama.

Rubriik, - Я сама

Loetust ja ajakaost peab olema kasu.

Mis on edasiviiv jõud - Sugutung, nälg, viha ja kadedus. Ilmselt järgnev öeldu, mind populaarsemaks ei tee, aga täidab eesmärki, mis on muuta, mõtlema panna ja ehk kohati ka vihata - hihihihi.

Ma siinkohal nende näidetega pean slimes ainult börsi, kauplemist ja investeerimist, kus ma olen tegus. Ei midagi isikliku, ainult jällegi ametialane.

Vaata, sa magad - Mina mõtlen. Sa ärkad kell 8:00 hommikul,pole paha - varakult. Ma juba öö jooksul 6 korda ärganud ja välja mõelnud mis tegema peab - Sa ei suuda minuga börsil konkureerida

Sul on naine/abikaasa, 1-2 last, vajavad tähelepanu 2-4h päevas. Mul 3 tundi reserv ja ma lapsi ei taha - Sa ei suuda minuga börsil konkureerida. 

Sa pole süüdi,ma lihtsalt fanatt ja tulemus haige ja paljude lapsepōlve traumadega,kus väljapääs on ainult nōutud tulemus - Sa ei suuda minuga börsil konkureerida.

Ma mäletan ja tean enamus tähtsate aktsia liikumisi ja põhjuseid aastast 2008 - Sa ei suuda minuga börsil  konkureerida.

Ma teen, mis tahan, ütlen mis tahan, ma vaba inimene, mul ükskõik mis minust arvatakse - Sa ei suuda minuga börsil konkureerida.

Kas ma ajasin su vihale?

Lõpetuseks.

Jätke kommentaarid, jagage kui meeldis. Roppusi, ettepanekuid palun saata maratk87@gmail.com või kommentaaridesse. Roppusi pigem kommentaaridesse, siis saavad kõik lugeda.

guest
0 KOMMENTAARI
Inline Feedbacks
View all comments
cross