Season 1 / Episode 2 Eeskaja, Ajalugu, Pickid, Funderbeam.

Esimene sissejuhatav episood sai palju tähelepanu. Miks säärane reaktsioon polnud üllatav. Õnne tõenäosus on kõigil matemaatiliselt sama, küll aga omalt poolt saame tõenäosust tõsta, kus tekib nii öelda “tal joppas” effekt. Kõike, mis me ette võtame võib tõenäosus teooriaga kõnetada, kas tegin maksimumi selleks, et mul veaks ning hiljem see joppamine muutub seaduspärasuseks. 

Selleks, et minu tõenäosus oleks maksimaalne ja blogi saaks koheselt populaarseks, üritasin sissejuhatavas episoodis kõiki inimtüüpe kõnetada. 

  • Rääkisin ajaloost - vanemad ja ajaloohuvilised on sinuga.
  • Palju provokatsiooni. 
  • Kriitika - köidab tähelepanu.
  • Kasutegur sees - mõned börsinäited. Esimene keerulisem, teine peab olema aga väga lihtne.
  • Küsimusi tekitav lõpp.

Ning kui öeldu on veel orgaaniline endaga, siis ei tohiks töenäosusega probleeme tulla. Ütle rahvale, mida nad tahavad kuulda ja millest puudust on.

Ajalugu ja Alibaba näide: 

Esimeses peatükis rääkisin ajaloost, aga polnud värsket aktsia näidet. Mineviku näited ei taha tuua, seal kõik teadsid tagantjärgi, mis tegema peab.

ALIBABA (BABA) 222.00 - klassikaline ajaloo DEJAVU. Jack Ma võtab negatiivselt sõna kommunistliku partei suunas. Peale sõnavõttu ja partei ootuses müüakse -11%. Kuid hiljem parteri vastulöök - Neljapäeval (24.12) tuli antitrust - Alibaba langes lisaks -13.5%. Ma ütleks kõige hullem on nüüd selja taga ja siit saab ainult paremaks minna. Kokkuvõtlikult kogu selle case ootuses langust 24,5%. Ajalugu on näidanud, et iga suurfirma antitrust (GOOG EU probe, FB poliitika, AAPLE service) monopoli süüdistused on lõppenud minimaalse trahviga, tubli lobitööga ja elu läheb edasi. Teades Hiina armastust oma majanduse vastu. Mulle tundub antud olukord lihtne OST (222.00 close), vastavalt korduvale DEJAVULE läbi ajaloo. Lisaks on see Jack Ma vastu isiklik partei viha ja meile teada Jack Ma enam pole aktiivne Alibaba tegemistes. 

Meenutused pickidest.

Panen siia mõned meenutused pickidest ja sarnaselt jooksvalt kavatsen mõned pickid anda. Esimene on selles artiklis ja BABA.

ROKU -

2018. 11.Veebruar postitasin LHV foorumisse ROKU ostusoovituse. Price postituse päeval 42.85$. Tänane close 340.41$ ehk 794% kasvu.

* Postituses kuupäevaga 11. Feb 2018 ajan aastaarvud sassi - 2017 asemel on tegelikult 2018 ja 2018 ja 2019 hinnasihid.

APPLE -

7. juuni 2019 soovitasin Apple aktsiat osta, viide allpool lingina. Tol hetkel ta oli samuti üks suurimaid ettevõtteid, aga sellegipoolest vaadake mis kasv tuli pooleteise aastaga. 

7 juuni 46.63$ close vs tänane 136.69$. ehk 293% kasvu, 1,5 aastaga. 

https://www.aripaev.ee/saated/2019/06/07/applei-kasutajad-on-nagu-heroiinisoltlased

Funderbeam 

Funderbeam on üks unikaalne instrument, nad on õigel ajal õiges kohas. Ma isegi ütleks, et nad on üldtrendist ja turust mõni aasta ees. Ma olen isegi neil külas käinud ühe korra paar aastat tagasi, väga meeldivad inimesed. Varsti on Funderbeami järgi nõudlus suurem kui pakkumine, ilmselt juba praegu. Mis tuleb teha kui nõudlus on suurem kui pakkumine - funderbeamile ilmselt konkurent.
Funderbeam korraga lahendab mitmeid fundamentaalseid probleeme, mis ajapikku muutuvad turu standardiks. Mis lisaväärtust ta loob?

  • Retail klient saab varakult startupi investeerida ja kõige tähtsam minimaalse summa eest.
  • Startup ei pea otsima ühte-kahte suurt investorit, kes neid finantseeriks, mis oli tihtipeale suureks tõkkepuuks. 
  • Lõigatakse vahelt ära middle man ehk seed investor VC, kes nõuab palju paremaid tingimusi ja suuremat osalust kui RETAIL - Suur võit Startupi jaoks.
  •  Milleks omada algfaasis ühte suurt VC investorit, kui saab omada sadu jaeinvestoreid, kes edaspidi kasutavad/ostavad seda toodet ja domino efekti näol julgesti promovad oma ettevõtet kuhu on nemad investeerinud. Hiljem muidugi ka VC.
  • Kõik võidavad ja üldiselt seed VC arvelt. 


Teine küsimus, kas Funderbeam Eesti firmade väiksusega ja nende kauplemisvolüümidega on kasumlik ärimudel? Kas Funderbeam peab üldse kasumit teenima? 

Ma väidaks, et Funderbeam on üks vähestest ettevõtetest, kes ei pea kasumit teenima. Keskkond on fundamentaali muutev ja lisaväärtust loov. Raha tõsta on tal ilmselt praegu kerge ja usun, et varem või hiljem Funderbeami keskkond ostetakse ära. Usun, et Funderbeami tähtsus ja keskkonna booming on alles ees. 

Praeguste komisjonidega ja Eesti firmade suuruste näol on pea võimatu F-l olla kasumlik. Veidi surnud ring - teenusetasusid tõsta ei saa, muidu startuppidel rahatõste muutub ebaatratiivseks. Ma kahjuks ei leidnud kusagil viimase kuu revenue aruannet teeme natukene uurimist ja arvutame ise välja. November oli gigantne kuu. 

Novembri kauplemise käive 810K EUR (252% kasv MoM). Kauplemiskomisjon 0.5% tehingu pealt ehk 4005.- EUR. Peame kahega korrutama, samal tehingul mõlemad pooled maksavad 0.5%. See kes müüb 0.5% ja kes ostab 0.5%, Saame 8010.- EUR.

Funds raised 608K, (477% kasv võrreldes eelmise kuuga) Funderbeam fee 5% ehk komisjon kokku 30400.- EUR.

Reg tasu per campaign (3500.-) ja muud komisjonid kokku, paneks umbkaudu 9000.- EUR. Kokku novembri rahavoog umbkaudu 43405.- EUR.

Kui arvestada, et F-l on 32 töötajat, korda keskmine IT sektori palk, lisaks toote- ja operatiiv- ja muud kulud, saame aru kui kaugel me oleme kasumlikkusest. 

Kui luuakse Mobile kauplemisplatvorm, tõstaks see märgatavalt trading volume.

Detsembri tulemus: Eesti etteõvõttete väiksuse ja info kättesaadavuse tõttu võime ka arvutada välja Detsembri tulemuse (kas beadib eelnevaid või mitte) enne kui näiteks Funderbeam on seda raporteerinud. Teame palju raha tõsteti detsembri kuus. 

Trading volume välja selgitamine veidi keerulisem, aga tuleb asju tähele panna. Ma panin tähele, et Change aktsiate arv muutus 250K to 550K-le alates novembri viimasest nädalast (kokku lisandus 300K akstiat). Oletame, et 210K aktsiat müüdi detsembris, keskmise hinnaga 1.50.- EUR. Lisaks 55K aktsiat, mis varajased ostjad maha müüsid, keskmise hinnaga umbes 2.40.- Saame lisakäiveks 315 000.- EUR + 132 000.- EUR. Kokku 447 000.- kuni 810 000.- EUR (nov kuu kauplemise käive) = - 353 000.- EUR on vaja käiveks kokku korjata kõikide teiste startuppide osakute ostu-müügi käibe pealt. Vaatamata sellele, et detsembri kuu on rahulik ja muude kulude kuu, suhteliselt peaks tulema ka käive beat. 

Funderbeam on hea näide, kuidas olemasoleva info järgi, tuleva tulemuse suurusjärgu saab välja arvutada, samamoodi ka USA-s paljude aktsiate puhul. Eestis, see pole küll suur eelis, aga kui turg muutub efektiivsemaks, siis jällegi on. Kui meil on eelis, siis teame KUS ME OLEME ja kerge planeerida OST/MÜÜK ajastust. Vähemalt mingi eelis teiste ees. Kokkuvõtteks mul puuduvad F-i osakud, aga ma oleks küll Funderbeam long.

Roppusi nagu ikka kommentaaridesse, ettepanekuid emailile. Küsimusi võite julgemalt küsida, kasvõi mõne aktsia kohta. Jooksvalt kui oman arvamust või tean vastust, kindlasti jagan seda.

guest
0 KOMMENTAARI
Inline Feedbacks
View all comments
cross